Szkolenie spadochronowe

Aeroklub Kielecki organizuje corocznie od kwietnia do września podstawowe kursy spadochronowe, na których panuje niezapomniana i szczególna atmosfera.

Podstawowy kurs teoretyczny trwa ok. 3 dni, a dokładnie 10 godzin zajęć teoretycznych i kilka godzin zajęć praktycznych na ziemi, a potem ... w powietrzu !
Skontaktuj się i umów się z instruktorem spadochronowym na konkretny termin. Zgłoszeń można dokonywać na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 608 283 133608 283 133.

Co obejmuje szkolenie:

1. podstawowe zagadnienia teorii skoku i zasad skoku ze spadochronem:
    - jak prawidłowo wyskoczyć z samolotu,
    - jak sterować spadochronem;
    - jak bezpiecznie wylądować w wyznaczonym miejscu na lotnisku;
  2. podstawowe zagadnienia budowy spadochronów;
  3. składanie spadochronu do skoku, choć do pierwszych skoków spadochrony składają doświadczeni skoczkowie; przy szkoleniach podstawowych używamy spadochronów typu latające skrzydło: DRAKKAR, FALCON 300 i VOYAGER z automatem zabezpieczającym FXC-12000, Cypres Student i Vigil, który w razie potrzeby zainicjuje proces otwarcia spadochronu zapasowego
  4. zasady bezpieczeństwa czyli jak zachować się w trudnych sytuacjach;
  5. ćwiczenia na przyrządach naziemnych obejmują: - skocznia - nauka prawidłowego opuszczania samolotu i lądowania, - trapez - nauka prawidłowych zachowań po otwarciu czaszy spadochronu oraz w trakcie opadania, a także postępowania w sytuacjach awaryjnych, - ćwiczenia w samolocie AN-2 i Cessna 185, - nauka gaszenia i zwijania spadochronu po wylądowaniu

Pierwsze skoki odbywają się z wysokości 1200 - 1500 m z samoczynnym otwarciem spadochronu poprzez linę desantową. Te kilka pierwszych skoków mają zapoznać młodego skoczka z przebiegiem skoku i przyzwyczaić do nowych warunków. W kolejnych skokach uczeń poznaje zachowanie swojego ciała w powietrzu i samodzielnie otwiera spadochron.

Warunki przystąpienia do szkolenia spadochronowego:

1. ukończone 16 lat. Nie ma górnej granicy wieku. W przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest uwierzytelnione zezwolenie rodziców lub prawnych opiekunów na praktyczne szkolenie spadochronowe.
  2. dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
  3. oświadczenie kandydata o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania skoków spadochronowych - składane na miejscu na otrzymanym druku;

Przepisy wykonywania skoków wymagają od skoczka posiadanie polisy OC dla osób eksploatujących statki powietrzne na kwotę min. 10 000 SDR (ok. 55 000 zł). Aeroklub Kielecki posiada taką grupową polisę OC. Dlatego gdy organizatorem skoków jest Aeroklub Kielecki nie jest wymagana polisa indywidualna skoczka.