h01 h02 h1 h10 h2 h3 h4 h5 h51 h6 h61 h7 h8 h81 h9

18.01.2015 Spotkanie Szybowników Żar 2015

 

 

W sobotę 17 stycznia w Górskiej Szkole Szybowcowej odbyła się coroczna Konferencja szybowników. Przemek, Marcin, Janek, Wojtek, Kuba oraz Tomek wzięli udział w spotkaniu.
Można na nim było posłuchać prelekcji meteorologa Zbyszka Siwika, wykładów mistrzów Świata Łukasza Wójcika oraz Sebastiana Kawy.

 

Swoimi lotniczymi opowieściami z Afryki podzielił się Jurek Kolasiński oraz Adam Czeladzki. Adam pokazał również proces projektowania i tworzenia pierwszego na świecie klapowego szybowca z dźwignią do sterowania ręcznego sterem kierunku (MRC – Manual Rudder Control) Będzie to już 3 w Polsce szybowiec z taką opcją. Przedstawił również teorię o podsysaniu powietrza w chmurach burzowych. Następnie odbyła się burzliwa debata o dalszej sytuacji GSS i CSS.

W między czasie można było obejrzeć najnowsze i eksperymentalne projekty słoweńskich firm produkujacych elektronikę szybowcowa.

Na zakończenie trener Kadry Narodowej Jacek Dankowski omówił sukcesy sportowe z roku 2014 i przedstawił plany na 2015. Rozdano także wyróżnienia za osiągnięcia sportowe i powołania do Kadry Narodowej. Wśród powołanych do Kadry Junirów jest między innymi dwóch naszych szybowników Tomasz Muciek i Jan Jawornik. Jan Jawornik został również powołany do reprezentacji Polski na 9. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Wyjazd należy zaliczyć do jak najbardziej udanych, rozmowy o szybownictwie trwały trzy dni do późnych godzin nocnych. Można było poczuć atmosferę nadchodzącego sezonu który zbliża się wielkimi krokami.

 

Joomla Templates by Joomla51.com