h01 h02 h1 h10 h2 h3 h4 h5 h51 h6 h61 h7 h8 h81 h9

12.01.15 Pozdrowienia z Afryki!

Od 9 stycznia nasz kolega Arkadiusz Stefańczyk przebywa w Kiripotib w Namibii w Afryce. Lata tam na Arcusie M z wielokrotnym Mistrzem Świata Januszem Centka. Swój pobyt rozpoczęli niezwykłym przelotem 1001 km ze średnia prędkościa 128km/h! Kolejne loty dały naszemu koledze kolejna niesamowita dawkę przeżyć i doświadczeń szybowcowych. Zdawać by się mogło że pokonywanie kolejnych setek kilometrów w Afrykańskich warunkach to przysłowiowa bułka z masłem. Jednak nic bardziej mylnego. Lata się dzień w dzień  nawet po 8h, przeważnie nad całkowicie niezamieszkałym terenem pustynnym (m.in Pustynia Kalahari) na którym brak jakichkolwiek miejsc gdzie można bezpiecznie wyladować. Loty odbywaja się na wysokościach w okolicy 4 000m gdzie organizm cały czas musi być wspomagany sztucznym tlenem z butli. Dodatkowo z tylnej kabiny każdy ruch, każda decyzję obserwuje i cały czas wymaga perfekcji najlepszy pilot na świecie! 

Kilka słów od Arka

"Przy wczesnym starcie początkowo trzeba utrzymać się w niezbyt pewnych noszeniach ale sytuacja szybko się poprawia. Następnie odejście na trasę.
Loty są bardzo długie i ekscytujące. Noszenia niesamowite. Patrząc jednak na ziemię czuje się wielki respekt, bo poza kilkom a lotniskami/lądowiskami zupełnie nie ma gdzie lądować. Problemy z nawigacją optyczną. Przyzwyczajenia europejskie nie mają tutaj zastosowania. Ziemia po horyzont w każdym kierunku wygląda niemal tak samo. Po drodze występuje szereg burz oraz opadów, które nierzadko trzeba omijać. Ciągle trzeba obserwować niebo na 50km do przodu. Pomimo tych utrudnień latanie tutaj jest niezwykłe. Latamy nad płaskowyżem położonym 1400m npm. Częsta podstawa to 2500, co powoduje, że dużo latamy na tlenie. Do tego przez parę lotów organizm musi przywyknąć. Przygoda jest niesamowita!"
 

Miejmy nadzieję że Arek podzieli się z nami swoimi opowieściami i zdjęciami po powrocie. Trzymamy kciuki za ostatnie kilka dni Afrykańskiej pogody i fantastyczne loty!
 
 
 
Joomla Templates by Joomla51.com