10.02.2015 Jak wygląda szkolenie szybowcowe?

Szybowcowe szkolenie podstawowe to początek kariery każdego pilota. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam zrozumieć zasady prowadzenia szkolenia teoretycznego i praktycznego w naszym aeroklubie.

Kandydat na szybownika musi spełniać kilka niezbędnych warunków by mógł zacząć swoją przygodę z lotnictwem. Są to:

• WIEK – Minimum 14 lat w dniu rozpoczęcia szkolenia praktycznego.
  • CHĘCI – Cnota każdego prawdziwego szybownika

Szkolenie teoretyczne obejmuje 60 godzin wykładów, podczas których uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu meteorologii, prawa lotniczego, nawigacji i innych dziedzin lotniczego rzemiosła.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany personel, zmotywowany do przekazania swojej wiedzy następnym lotniczym pokoleniom. Odbywają się one systemem weekendowym w siedzibie Aeroklubu Kieleckiego na lotnisku w Masłowie. Już wtedy kandydaci na szybowników wchodzą w lotniczy świat, pozyskując nie tylko wiedzę stricte lotniczą, ale również poznając obyczaje panujące na lotnisku. Ważne, by na zajęciach nie bać się zadawania pytań. Zrozumienie materiału pomoże w szkoleniu praktycznym oraz egzaminie państwowym w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Podstawowe praktyczne szkolenie szybowcowe to średnio około 60 lotów szybowcem typu Bocian i Puchacz wykonanych z instruktorem oraz 10 lotów samodzielnych. Kurs trwa od dwóch do trzech tygodni. Po tym czasie pilot uzyskuje uprawnienia do samodzielnych lotów na krąg nadlotniskowy, i możliwość dalszego rozwoju swoich umiejętności w lotach termicznych. Pierwsze loty odbywają się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, po pozytywnym zaliczeniu testu z wiedzy teoretycznej. Pilot-uczeń z instruktorem wykonuje dziennie kilka kręgów nadlotniskowych (5 – 8). Starty odbywają się za wyciągarką, dzięki której szybowiec wzlatuje na około 300m, gdzie przechodzi do lotu ślizgowego. Uczniowie pod czujną ręką instruktora uczą się poszczególnych elementów lotu – startu, lotu po prostej, zakrętów no i oczywiście lądowania. Instruktor z czasem coraz mniej ingeruje w pilotaż ucznia, aż do momentu gdy wysiądzie i wypuści nowego pilota samodzielnie…

Piloci rozpoczynają dzień lotny wczesnym rankiem, ponieważ nieobecne są wtedy w powietrzu podmuchy termiczne, które utrudniają latanie adeptom. Komfort w powietrzu jest bardzo ważny i wspomaga proces nauki. Dlatego też wskazane jest, by uczniowie posiadali czapkę, krem z filtrem UV, zapas wody oraz lekkostrawne jedzenie. Ze względu na wczesną porę lotów i obecność rosy na pasie trawiastym, niezbędne mogą się okazać nieprzemakalne buty lub dodatkowa para na zmianę do szybowca. Należy pamiętać by na loty przychodzić wypoczętym, a wszystkie problemy zostawić za bramą lotniska. Szkolenie praktyczne to również obowiązki związane z maszyną. Codzienne mycie przed dniem lotnym i po nim to szybowniczy rytuał, kultywowany przez wszystkich pilotów. Musimy pamiętać, by dbać o swój szybowiec, gdyż jest to nasza wizytówka nie tylko na ziemi, ale również w powietrzu.

Szkolenie podstawowe to czas który wszyscy zapamiętują do końca życia. Emocje, śniadania na kwadracie, analizy po lotach to coś czego nie można doznać w żadnym innym miejscu. Po zakończeniu kursu przed pilotem otwiera się cały wachlarz możliwości. Loty termiczne, akrobacja, przeloty to tylko kilka z możliwych dróg.

Doświadczona kadra instruktorska, sprzęt w doskonałym stanie technicznym to gwarancja nauki pilotażu na najwyższym poziomie. Również starsi stażem szybownicy służą radą i chętnie udzielają pomocy  nowym członkom lotniczej rodziny.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie praktyczne do uzyskania licencji pilota szybowcowego SPL!

W przypadku niepełnoletności kandydata wymagana jest zgoda rodziców.

Kwadrat to miejsce gdzie piloci spędzają czas przed startem. Znajduje się on przy pasie startowym.

Przemysław Ksel